Tarih Kitapları

Günlükler 1956-1966 pdf oku indir

Günlükler 1956-1966 pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Genel Tarih Kitapları türünde çıkarılan Günlükler 1956-1966 kitabını paylaştık. 408 sayfadan oluşan Günlükler 1956-1966 kitabının yazarı ise Ekrem Alican‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Günlükler 1956-1966 oku indir. Günlükler 1956-1966 pdf indir yandex, Günlükler 1956-1966 pdf indir idefix, Günlükler 1956-1966 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Günlükler 1956-1966 Pdf indir

Günlükler 1956-1966 Kısa Özet

Bu kitap Ekrem Alican’ın 1956-1966 senelerı içinde tuttuğu günlüklerinden oluş­maktadır. Politikaya Demokrat Parti saflarında başlayan, Menderes’in baskıcı politi­kalarına karşı çıkarak DP’den ayrılıp Hürriyet Partisi’ni ve ardından Yeni Türkiye Partisi’ni kurup Maliye Bakanlığı, başbakanlık yardımcılığı yapan Alican Çok Parti­li Türk siyasi yaşamının enteresan bireylerinden biridir. Askeri darbeler, darbe girişimleri, seçim ittifakları, koalisyonlarla dolu çalkantılı bir zamanda siyaset yapmış ilkeli bir siyasetçinin her ne pahasına olursa olsun inandığı fikirlerden taviz vermeden nasıl mücadele ettiğini bu günlükte okuyacaksınız.

Konuşmam geçen sene olduğu gibi Demokrat Parti Meclis Grubu aracılığıyla büyük bir alaka ile dinleniyordu. Konuşmamın başında bütçe ile ilgiliki görüşlerimi, denk bütçe, bütçede içtenyet ve tasarruf kaidelerine riayet mevzuundaki tatbikatı gözden geçiriyor, iktisadi faaliyetlerimizi tetkike girişiyordum. Bu bahsin başında da Demok­rat Parti iktidarının son haftalarda iktisadi faaliyetlerin demokratik bir rejim içinde gelişemeyeceği yolunda bazı iddialara giriştiğini, bu düşüncesin tamamen hatalı olduğunu, Hürriyet Partisi Meclis Grubu’nun kanaatine göre, hakiki iktisadi kalkınma hareketi­nin hürriyet ve demokrasi rejimleri içinde gelişebileceklerini ifade ediyordum. Bunun yanı sıra, son haftalarda evvela iktisadi kalkınma sonra hürriyet diyen gayrimesul par­tizan şahısların seslerini duymaya başladığımıza tasvir ederek: *Dünyanın geçirdiği asırlar boyu tecrübeler göstermiştir ki; çeşitli diyarlarda evvela iktisadi kalkınma sonra hürriyet diyerek, istibdat zihniyetinin uşaklığını yapanlar, büyük suiistimal şebeke­lerinin, büyük menfaat gruplarının bedbaht alet yahut ortakları oldukları hakikatini, hiçbir zaman, gizlemek imkânını bulamamışlardı* diyordum.

İktidar bu suretle Meclis’te muazzam bir darbe yedi. Ertesi gün gazeteler hadiseden uzun uzun bahsettiler. İhtilaf mevzuu cümle bütün gazetelerde yer aldı. Bu suretle ik­tidarın taktiği kendi aleyhine işledi. Bizim gruptan Cemal Köprülü, Halk Partisi’nden Turgut Göle bana gelip, konuşmamın siyasi yaşamımızda bir dönüm noktası bulunacağını, fevkalade bir hareket olduğunu açıkladıler. Adnan Bey ve hükümeti muazzam bir tokat yemişti. Ertesi sabah saat 10’da Meclis’e geldik. Bütçe komisyonu sözcüsü Sebati Ataman alelacele hazırlanmış ve bana yanıt vermek üzere kürsüye çıkmıştı. Bütçede denklik, içtenyet, tasarruf mevzularındaki kelimelerime güya yanıtlar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu