Tarih Kitapları

George S. Patton pdf indir

George S. Patton pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan George S. Patton kitabını paylaştık. 64 sayfadan oluşan George S. Patton kitabının yazarı ise Steven J. Zaloga‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan George S. Patton oku indir. George S. Patton pdf indir yandex, George S. Patton pdf indir idefix, George S. Patton PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

George S. Patton Pdf indir

George S. Patton Kısa Özet

OSPREY Büyük Komutanlar Serisi 8
Tarihin en büyük komutanlarının yaşam öyküleri, muharebe tecrübeleri, uyguladıkları taktikler ve stratejiler…

Dünya tarihinin en büyük komutanlarını tüm yönleriyle inceleyen OSPREY Büyük Komutanlar Serisi, George S. Patton ile devam ediyor…

II. Dünya Savaşı`ndaki Amerikalı muharip komutanlar içinde en tanınmış isim, şüphesiz George S. Patton Jr.`dır. Kariyerine süvari sınıfında başlamış ve 1916’da Pancho Villa’ya karşı Meksika’da yürütülen tenkil harekâtında ufak fakat ünlü bir rol oynamıştı. I. Dünya Savaşı esnasında ABD ordusunun ilk tank taburlarını yetiştirip cephede bunlara komuta etti.

Patton’ın dramatik ve pervasız kişiliği Amerikan komuta kademelerinde baskın olan durağan ve bürokratik tarzla taban tabana zıttı ki bu farkıyla daha 1941’deki Pearl Harbour baskınından önce dahi kamuoyunun dikkatini çekmişti. Kasım 1942’de Fransız Kuzey Afrikası’na yapılan Meşale Harekâtı çıkarmalarında Batı Görev Gücü’nü yönetti; fakat en mühim görevini diplomat şapkasını takıp Vichy Fransız ordusunu Müttefikler safına geçmesi için ikna ederek yerine getirmiştir.

1943’teki Tunus Harekâtı’nda, Mart ayındaki El Guéttar Muharebesi’nde, Amerikalılara Wehrmacht’a karşı ilk taktik galibiyetlerini kazandırarak ABD ordusunun Şubat’ta Kasserine Geçidi’nde uğradığı bozgunun utancını sildi. Temmuz 1943’teki Sicilya Harekâtı’nda ise, başında olduğu Yedinci Ordu’nun İngiliz planlamacıların marifetiyle geri plana itilmesine mukabil, kararlı bir saldırganlıkla davranıp Amerikan birliklerini Palermo’ya sokmuş ve bu biçimde, Montgomery’nin ilerleyişi saplanıp kalmasına rağmen Müttefiklerin Messina’yı alıp seferi zaferle sonlandırmasını sağlayan şartları hazırlamıştı.

Patton en büyük katkılarını 1944-45’teki Batı Avrupa Cephesi Harekâtı’nda sunabilmiştir. Üçüncü Ordu, diğer Müttefik ordularının her birinden daha çok ilerleme kaydetmiş, daha çok düşmanı esir almış ve daha fazla toprak kurtarmıştır.

Resimler, görseller ve haritalarla desteklenen bu çalışma, Amerikan ordusunun en büyük mekanize savaş üstadı olduğu umumca kabul edilmiş bulunan Patton`ın üç ayrı savaşı kapsayan renkli yaşamı ile önderliğini II. Dünya Savaşı`na odaklanarak mercek altına alıyor. Ne var ki, müthiş kabiliyetlerine rağmen Patton, geleneksel ve sert disiplin için ısrarından olduğu kadar basının gitgide git gide artan gücüne boyun eğmeyişinden de ötürü sıradan askerler aracılığıyla hiç sevilmemiş ve yerden yere vurulmuştu. Onun büyük yetenekler ile çok tartışmalı huyları birleştiren bu kişiliği, kendisini Amerikan askeri tarihindeki enteresan karakterlerden biri kılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu