Tarih Kitapları

Çerkeslerin 21. Yüzyılı pdf oku indir

Çerkeslerin 21. Yüzyılı pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Çerkeslerin 21. Yüzyılı kitabını paylaştık. 468 sayfadan oluşan Çerkeslerin 21. Yüzyılı kitabının yazarı ise Merih Cemal Taymaz‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Çerkeslerin 21. Yüzyılı oku indir. Çerkeslerin 21. Yüzyılı pdf indir yandex, Çerkeslerin 21. Yüzyılı pdf indir idefix, Çerkeslerin 21. Yüzyılı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Çerkeslerin 21. Yüzyılı Pdf indir

Çerkeslerin 21. Yüzyılı Kısa Özet

Elinizdeki kitapta bulunan çalışmalar tarihsel perspektifi ihmal etmeden son dönem Çerkes sosyolojisini, kültürünü, politikalarını ve gelecek yönelimlerini konu ediniyor. Kitabın endişesının yakın gelecek olmasının nedeni, bölgemizdeki ve dünya çapındaki bütün ezilen sınıfların, halkların, etnik grupla-rın, dışlanan sosyal kesimlerin ve mültecilerin endişelarının da aynı olmasıdır.

Kitapta bulunan yazılar farklı zamanlarda tarihe ve Çerkeslerin kült persona non grata’sı Çerkes Ethem’e göndermeler yaparak Çerkeslerin toplumsal tarih içinde edindikleri ama pek de tekin olmayan, ikircikli pozisyonlarına ve bu pozisyonun *dışarıdan* nasıl göründüğüne eğiliyor; Çerkeslerin, kendilerine ve dışarıya nasıl baktıklarına ilişkin değerlendirmelerini ve tanıklıklarını paylaşıyor. Çerkeslerin 1864’ten bu yana siyasi faaliyetleri, örgütlenmeleri ve mücadeleleri kitabın odak noktaları içinde. Çerkes milliyetçiliğinin ve *Çerkes kadını* imajının gölgesindeki kadın sorunu ise toplumsal cinsiyet ilminin verimini kitaba taşıyor. Diasporada asimilasyon ve gençlerin gelecek öngörülerini tartışan söyleşiler kitaba zenginlik katan öğelerden biri. Kitap bunun bunun yanında, Çerkeslerin Osmanlı zamanından günümüze kadar diasporadan anayurda dönüş girişimlerini özetliyor, dönüş düşüncesinin gelişimini izliyor ve bir siyasal pratik olarak dönüşün anlamı üzerinde duruyor. Abhazya Cumhuriyeti’nin dönüş ve kabul politikalarını ve dönüşün hukuki prosedürü üzerine ayrıntılı bir sunuyu da içeren kitap, Türkiye ve Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya politikalarının karşı karşıya geldirmalı analizine yer veriyor. Çerkes diasporasının Türkiye’nin Kuzey Kafkasya politikalarına katkısının neler olabileceğini, bunun bunun yanında emperyal güçlerin bölgedeki ağırlıkları ve politik tasarruflarını mercek altına alıyor.

Temennimiz, bu kitaptaki makaleler vesilesiyle açılacak bir tartışmanın Türkiye’deki demokrasi tartışmalarına ve Çerkes diasporasının bütününe taşınmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu