Tarih Kitapları

Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular pdf indir

Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular kitabını paylaştık. 250 sayfadan oluşan Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular kitabının yazarı ise Mithat Atabay‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular oku indir. Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular pdf indir yandex, Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular pdf indir idefix, Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular Pdf indir

Çanakkale Savaşları`nda Trabzonlular Kısa Özet

Çanakkale Savaşları Türk tarihinde çok mühim bir yere sahiptir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak Ege’den Karadeniz’e ve bundan dolayı Rusya’ya ikmal yolu açmak isteyen İtilaf Devletleri ilk hedef olarak Çanakkale Boğaz’ını kontrolüne almayı planlamıştı. Lakin Osmanlı ordusunun insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ruh üstünlüğüyle gösterdiği savunmadan dolayı İtilaf Devletleri Gelibolu Yarımadası’nı ele geçirmeyi başaramamıştı.

Bugün Türkiye’de her aile Çanakkale Savaşlarında kazanılan başarıdan kendisine bir biçimde pay çıkarır. Çünkü Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan savaş Türkler yönünden vatan savunmasının doruğa çıktığı bir yerdi. O nedenle Gelibolu Yarımadası’na her sene ve her yaştan binlerce insan ziyarete gelmektedir.

Çanakkale Savaşları sırasında Osmanlı Devleti adına savaşan askerlerden 151’i Türk ve 7’si Gayrimüslim Rum olmak üzere toplam 158 Trabzonlu şehit düşmüştür. Bunun dışında Çanakkale Savaşı sırasında çeşitli rütbelerde hizmet vermiş çok sayıda Trabzonlu ise Gazi olmuştur. Bu kitap çalışmasını bu bağlamda Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesinde savaşmış Trabzonluların hangi şartlar altında savaştığını, bilinmektesa nerelerde şehit olduğu ve hangi şehitliklerde yattıkları konularını mevcut veriler ışığında değerlendiren bir çalışma olarak değerlendirmek gerekir.

Mithat Atabay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen/Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü öğretim üyesidir.
Turan Takaoğlu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen/Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu