Tarih Kitapları

Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci pdf indir

Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci pdf indir, kitap özetleri sitemizde Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl türünde çıkarılan Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci kitabını paylaştık. 113 sayfadan oluşan Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci kitabının yazarı ise Hafiz Aamir Ali‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci oku indir. Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci pdf indir yandex, Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci pdf indir idefix, Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci Pdf indir

Bütün Hindistan’a Hakim Olan Türk Alaeddin Halaci Kısa Özet

“Hindistan’da Müslüman hâkimiyetinde Halacî hanedanlığı, özelikle de Alâeddin Halacî’ (1296-1316) dönemi bi hayli mühim bir yere sahiptir. Sultan Alâeddin Halacî’in zamanında Müslümanlar Hindistan’da emsalsiz fetihler yaptılar. Hindistan’ın dört bir yanına ordular gönderdiler. Alâeddin Halacî bir taraftan yakın ve uzak bölgede yaşayan bağımsız Hindu Racalara ve padişahlara kendi egemenliğini kabul ettirirken diğer taraftan ise dışarıdan gelen Moğol saldırılarıyla çaba göstermiştir. Eğer Sultan Alâeddin Halacî Moğollara karşı tam zamanında ve sert önlemler almasaydı, Hindistan da diğer İslam beldeleri gibi Moğolların zulmüne maruz kalabilirdi.

Sultan Alâeddin Halacî’nin bazı ıslahatları orta çağda yeni bir tecrübe ve devlet yönetimin üslubuydu. Üstelik bu faaliyetlerin tamamen başarıyla neticelendirılması enteresandır. *Devr-i Alaî* diye anılan bu devir her alanda yetişmiş büyük devlet adamları (çoğu Türkistan Türküdür) ilerdeki Ekber Şah, Osmanlı’da Kanunî Sultan Süleyman ve Fransa’da 14. Lui (Louis 14.) devirleriyle karşı karşıya geldirılabilir. Özelikle Sultanın yaptığı iktisadî, idarî ve askeri ıslahatlar bugün bile her ıslahatçı hükümet için bir numunedir. Zaten Alâeddin Halacî dönemini çalışma sebebimiz budur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu