Tarih Kitapları

Bolu Basın Tarihi pdf indir

Bolu Basın Tarihi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Bolu Basın Tarihi kitabını paylaştık. 336 sayfadan oluşan Bolu Basın Tarihi kitabının yazarı ise Selami Özsoy‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bolu Basın Tarihi oku indir. Bolu Basın Tarihi pdf indir yandex, Bolu Basın Tarihi pdf indir idefix, Bolu Basın Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bolu Basın Tarihi Pdf indir

Bolu Basın Tarihi Kısa Özet

Bolu’da basın yaşamı, 1913 senesinde Bolu liva matbaasının kurulması ve burada basılan Bolu gazetesinin yayını ile başlamıştır.

Türkoğlu ve Dertli gazeteleri Milli Mücadele’ye mühim destekler vermiştir.1928’de Dertli gazetesinin kapanmasından sonra 1946 yılına kadar vilayetin resmi gazetesi Bolu’dan başka gazete yayınlanmamıştır. Çok partili hayata geçişle birlikte il ve ilçelerdeki gazetelerin sayısı artarken şehirde bir gazeteci zümresi de oluşmuştur.

1913’ten bugüne gelinceye kadar olan süreç göz önüne alındığında, Bolu’daki basın yaşamının şehrin nüfusuna oranla hareketli bir görünüm arz ettiği söylenebilir. Türkiye’deki siyasi hareketler, diğer taşra merkezlerinde olduğu gibi Bolu’da da basın yaşamı üzerinde belirleyici olmuştur.

Bu çalışmada Bolu ve ilçelerinde 2000’li senelera kadar yayına giren gazete ve dergiler tanıtılırken, şehrin yakın dönem tarihine de bir nebze ışık tutulması amaçlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu