Edebiyat Kitapları

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum pdf indir

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum pdf indir, kitap özetleri sitemizde Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar türünde çıkarılan Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum kitabını paylaştık. 196 sayfadan oluşan Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum kitabının yazarı ise Nojoud Ali‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum oku indir. Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum pdf indir yandex, Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum pdf indir idefix, Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum Pdf indir

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum Kısa Özet

Yemenli Nojoud halen on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemen’in izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça bi hayli büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nojoud ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti. Lakin bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nojoud’un bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nojoud gündüzleri kayınvalidesi aracılığıyla, geceleri ise kocası aracılığıyla iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı.
Ve Nojoud bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu.
Ama Nojoud pes etmedi ve tüm Yemen’e ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı.
Nojoud’un ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünya çapında yankılandı ve Orta Doğu’daki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu.
Ve Nojoud eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına yol açtı.

***
*Annem sessiz kalıyordu. Üzgün ama kaderine boyun eğmiş bir hali vardı.
Sonuçta, Yemenli kadınların çoğu gibi onunki de düzenlenmiş bir evlilikti. Kimse ondan iyi bilemezdi, ülkemizde sıkıntıyı kadınlar çeker, emirleri erkekler verirdi. Bu durumda beni savunmak, baştan kaybedilmiş bir savaş olacaktı.*
Kocası evli bir kadının okula gitmesinin doğru olmayacağı gerekçesiyle Nojoud’u okuldan aldı. Düğünündeyse Nojoud bir köşede oturmuş gözyaşları içinde olanları bir yabancı gibi izliyordu başına gelecekleri hissediyormuşçasına.
Olanlar tek kelimeyle felaketti. Kocasının tecavüzleri ve dayağının bunun yanında kayınvalidesinin verdiği eziyet de durumu daha da kötüleştirmişti. Onca zulmün içinde küçücük bir kız çocuğu olarak ayakta durmaya gayret ediyordu gücü yettiğince.
Ve sonunda her şeyi göze alıp evden kaçtı ve soluğu adliyede aldı.
*Hangi yargıcı arıyorsun?*
*Bir yargıçla konuşmak istiyorum, hepsi bu.*
*Ama bu mahkemede bir çok yargıç var…*
*Beni bir yargıca götürün, hangisi olursa olsun!*
Kadın kararlılığımdan şaşkın, susuyor. Belki de ufak delici çığlığım onu ürküttü.
*Ne istiyorsun?*
Cevabım bekletmeden geliyor.
*Boşanmak.*

Verdiği emsalsiz mücadele ve kazandığı zaferle tüm dünya çapında adını duyuran Yemen’li Nojoud Ali cesaretiyle tüm dünya çapındaki kadınlara örnek olmuş, Glamour Yılın Kadını ödülüne layık görülmüş ve Condoleezza Rice, Hillary Clinton gibi mühim isimlerin de takdirini elde etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu