Tarih Kitapları

Batının Kadrajındaki Doğu Yolları pdf indir

Batının Kadrajındaki Doğu Yolları pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Batının Kadrajındaki Doğu Yolları kitabını paylaştık. 130 sayfadan oluşan Batının Kadrajındaki Doğu Yolları kitabının yazarı ise Çağrı Algül‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Batının Kadrajındaki Doğu Yolları oku indir. Batının Kadrajındaki Doğu Yolları pdf indir yandex, Batının Kadrajındaki Doğu Yolları pdf indir idefix, Batının Kadrajındaki Doğu Yolları PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Batının Kadrajındaki Doğu Yolları Pdf indir

Batının Kadrajındaki Doğu Yolları Kısa Özet

Batı toplumlarına mensup insanlar için ideolojik olarak tasarlanılan Doğu, şimdilerde de develerle seyahat edilen çöl ortasında bir şehvet mekânı, tarikatların merkezi, şiddet ve terör kaynağı olarak aktarılmışsa bu şarkiyatçıların fikirlerinin etkisinde kalmış devlet destekli, bilinçli bir propaganda sürecinin başarısıdır. Doğunun yaşamı ve kadim kültürü, her ne kadar oryantalizm aracılığıyla değersizleştirilmeye ve ötekileştirilmeye çalışılsa da Batı`nın kadrajına konuk olduğu sinema filmlerinde Doğu kültürünün hayranlık uyandırıcı mitolojik yönleri filmlerin kurgusunu ve anlatım metotlarıni şekillendirebilen, hikâye, senaryo ve imgelem bağlamında ilham verebilen etki ve özelliklere sahiptir. Batı sineması üzerinden izini sürdüğimüz Doğu tariklerinin anlatıldığı sinema filmlerinde ideolojik olarak otorite, itaatsizlik kavramları üzerinden cemaatleşme sisteminin propagandasının yapıldığı görülmektedir. Filmlerin kurgusal evrenleri içinde yaşayan bireylerin yaşam güvenliğinin sağlandığı herhangi bir devlet sistemi görülme- mektedir. Böylelikle içinde barındığımız dünyanın kendi sistemleri bulunan cemaatler aracılığıyla yönetiliyormuş algısı verilmiştir.
İletişimsizlik, sosyal alanda bireysel yalnızlığın tetikleyicisidir. Bu yalnızlık duygusu esasen bizler için her zaman çok tehlikeli olabilecek bir güvenlik açığını görülmektedirır: İnsan zihnin savunmasızlığını. Savunmasız kalan bir zihin, kendini farklı arayışlara doğru iter. Bu arayışlara *Batının Kadrajındaki Doğu Yolları* adlı araştırma çalışmam da Batı sinemasında temsil edilen, yapılanma şekillerine kadar değindiğim tarikat/örgüt yapıları misal olarak verilebilir. Yalnızlığa hapsolmuş zihinlere cazip gelebilen bu olağanüstü iletişim şekilleri ve hakikat anlayışları,Bauman`ın *cemaatleşme* üzerine yürüttüğü çalışmalarda tanımladığı sıcak dairelere benzemektedir. Kendisini sıcak daireler içinde yalnız hissetmeyen bir birey, müriti yahut üyesi olduğu herhangi bir cemaat veya cemiyet için her şeyi göze alabilecek bir robota dönüşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu