Tarih Kitapları

Azgelişmişlik Üstünlüktür pdf indir

Azgelişmişlik Üstünlüktür pdf indir, kitap özetleri sitemizde Genel Tarih Kitapları türünde çıkarılan Azgelişmişlik Üstünlüktür kitabını paylaştık. 272 sayfadan oluşan Azgelişmişlik Üstünlüktür kitabının yazarı ise Lütfi Bergen‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Azgelişmişlik Üstünlüktür oku indir. Azgelişmişlik Üstünlüktür pdf indir yandex, Azgelişmişlik Üstünlüktür pdf indir idefix, Azgelişmişlik Üstünlüktür PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Azgelişmişlik Üstünlüktür Pdf indir

Azgelişmişlik Üstünlüktür Kısa Özet

Azgelişmişlik Üstünlüktür kitabının metinlerinin bir kısmı 1995 senesinde Dergâh dergisinde ve diğer kısmı da 1996’da Ülke dergisinde yayımlandı. Bu metinler *Müslümanların Batı karşısında geri kaldığı* söylemine itiraz etmektedir.

Müslümanlar Osmanlı’nın yenilgilerini askerî teknolojide geri kalmışlık ile izah ettiklerinden 1699 Karlofça Anlaşması’ndan bu yana yenileşme arayışına girdiler. Batı’nın teknolojisini almak ve Osmanlı-Türk devlet sisteminin eğitim, iktisat, idare, hukuk teşkilatlarını Batılılaştırmak aydın/bürokratların amacını oluşturdu.
Türk aydınlarının uygarlık düzeysini yakalamak uğruna teknolojinin özündeki kötülüğü sorgulamayan programları uygulamaya koyması, toplumun geleneksel yapısında çözülmelere yol açtı.

Teknoloji, insan eylemi olduğuna göre, etiğin konusu içindedir, etiğin meselesidir. İnsanlığın kitlesel kullanımına açılan teknolojiler ahlâk değerlerini hayattan söküp atmakta, fıtratı değiştirmekte ve insanlığın yeryüzüne sorumluluk etiği ile yaklaşmasını engellemektedir.

Azgelişmişlik Üstünlüktür kitabı işte Türkiye’nin bu üç yüz yıllık *Batı’ya yetişme* paradigmasının hatalarını göstermek; teknoloji ithalinin ve onun ardındaki bilim zihniyetine boyun eğmenin Müslüman toplumları değiştireceği, İslâm ahlâk değerlerinden yalıtacağı tezini savunmak için yazıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu