Tarih Kitapları

Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi pdf oku indir

Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi kitabını paylaştık. 252 sayfadan oluşan Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi kitabının yazarı ise Touraj Atabaki‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi oku indir. Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi pdf indir yandex, Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi pdf indir idefix, Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi Pdf indir

Azerbaycan – Etnisite ve İran`da İktidar Mücadelesi Kısa Özet

Touraj Atabaki’nin bu çalışması, II. Dünya Savaşı ve sonrası ülkeler arası bağlamı içinde modern İran siyasal tarihi üzerinedir. İran Azerbaycanı’nda özerk bir devletin yükseliş ve düşüşünün Soğuk Savaş’ın başlangıcı olduğu söylenebilir. Bunun ortaya koyduğı sorunlar milliyetçilik, etnisite ve yurttaşlık- güncel Azeri krizini anlamak için hayati önemdedir.
Kitap, İran’ın Anayasal Devrimi (1905-1906), otokratik Rıza Şah rejimi altındaki köklü reformlar ve bunların İran Azerbaycanı’nda etnik kimlik üzerine etkileri, Rıza Şah’ın tahttan indirilişi, Müttefik Güçler’in rolü ve İran’ın işgali gibi 20. yüzyıl İran siyasal tarihinin mühim gelişmelerinde Azerbaycanlı siyasetçilerin oynadıkları rolü konu alıyor. Çalışmanın merkezinde Azerbaycan Özerk Hükümeti’nin 1945-1946’da kuruluşu ve düşüşü ile bu hükümetin başarıları ve örgütlenmesi yer alıyor. Uluslararası tarih arenasında belki bir skeç olan bu deneyim bunun yanı sıra 20. yüzyıl siyasal tarihine dair hayati unsurları ön plana çıkarıyor. Çalışma, Türk, İran ve Azeri kaynaklarına olduğu kadar İngiliz, Fransız, Amerikan ve Sovyet kaynaklarına ve İran Azerbaycanı Özerk Hükümeti zamanından hayatta kalan bireylerle yapılan görüşmelere dayanıyor. Kitap, dönemin ileri gelen önderlerine dair biyografik ayrıntılar da içeriyor.

Profesör Touraj Atabaki Leiden Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve Amsterdam’daki Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün de kıdemli araştırmacısıdır. Orta Doğu ve Orta Asya’nın toplumsal tarihi üzerine çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu