Edebiyat Kitapları

Antika Bekçisi pdf oku indir

Antika Bekçisi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Rus Edebiyatı türünde çıkarılan Antika Bekçisi kitabını paylaştık. 296 sayfadan oluşan Antika Bekçisi kitabının yazarı ise Yuri Dombrovski‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Antika Bekçisi oku indir. Antika Bekçisi pdf indir yandex, Antika Bekçisi pdf indir idefix, Antika Bekçisi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Antika Bekçisi Pdf indir

Antika Bekçisi Kısa Özet

Yuri Dombrovski’nin Antika Bekçisi adlı romanı, 20. yüzyıl Rus edebiyatının dönüm noktalarından biridir.

Romanın mülayim bir konusu var: 1930`ların ortasında genç bir arkeolog, Kazakistan`ın başkenti Alma Ata`ya, kiliseden bozma şehir müzesinde çalışmaya gelir. Bir yandan bürokrasiyle öte yandan hazine avcılarıyla mücadele eder. Şehir dışında görülen özgür bir boa yılanı da olaylara karışır. Hitler faşizminin yükseldiği senelerda Sovyetlerde hayata egemen olan Stalin despotizminin havası, elmanın atası olan topraklara yayılmaktadır.

Yuri Dombrovski (1909-1978), Sovyet zamanında tekrar tekrar tutuklanıp çalışma kamplarına gönderildi, uzun seneler Moskova’ya dönemeyip Kazakistan’da sürgünde yaşadı. Eserlerinin duru, sakin edebi diliyle olağan yaşamın ürkütücü gerçekdışılığını vermeyi başardı. 1978 senesinde Moskova Yazarlar Evinde dövüldükten iki ay sonra ağır iç kanamadan öldü.

Bulgakov`u, Platonov`u sevenlerin, Borges`i, Karasu’yu okuyanların, Kafka’yı, Dostoyevski`yi tanıyanların ilgi duyacağı bir yazar. Bu çağdaş klasiği yazarın biyografisini yazan, Voprosi Literaturi dergisi yönetmeni yazar İgor Duardoviç’in döneme dair bir çalışmasıyla birlikte yayınlıyoruz.

*Dedikleri gibi, ‘yazar kendi kanıyla yazmış’ bu romanı… Bizim sefil yaşamımızın ta dibine kadar inen bir roman. Onu okuyan herkes neden ülkemizde ‘istikrar’ sağlansın diyerek kamplar kurduklarını anlayacaktır.* Nadejda Mandelştam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu