Edebiyat Kitapları

Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş pdf indir

Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş pdf indir, kitap özetleri sitemizde Dil Bilim Kitapları türünde çıkarılan Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş kitabını paylaştık. 128 sayfadan oluşan Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş kitabının yazarı ise Korhan Kaya‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş oku indir. Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş pdf indir yandex, Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş pdf indir idefix, Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş Pdf indir

Ana Hatlarıyla Sanskrit Diline Giriş Kısa Özet

Bir toplumun yaşayışı, dünya görüşü, inançları, adetleri, bilim, teknik ve sanat eserleri gibi birden fazla özellikleri, o toplumun diline yansır. Dolayısıyla dil her yönüyle *bir ulusun kültürünün aynasıdır.* Günümüz uygarlıklarını olduğu kadar, eski uygarlıkları anlama ve incelemede insanın en mühim aracı ve yardımcısı o uygarlığın dilidir. Bu dil ne kadar iyi bilinirse, araştırma ve incelemeler de o kadar doğru ve titiz bir biçimde yapılır.

İnsanlığın bilinen en eski kutsal kitabı Rigveda’nın yazıldığı dil olan Sanskrit’in, diğer Veda kitaplarının, destanlar, Puranalar, Hindu ve Buddhist Sutralar, dramlar ve başka bir çok eserin varlığı göz önünde tutulursa, eski Hint uygarlığı ile ilgili bize bilgi verebilecek en mühim dil olduğu anlaşılacaktır. Bir dilin önemini o dili konuşan insan rakamının fazlalığı değil, o dille oluşturulmuş edebi eserlerin fazlalığı ve o eserlerin niteliği gösterir. Konuşan rakamının yüz bini bulmadığı Keşmirî’nin, milyonlarca konuşanı olan Adivasi (kabile) dillerine karşın, örneğin Kui, Kurukh, Santal, Gond, Oraon dilleri gibi dillere karşın daha ufak bir dil konumunda olması gerekirdi ki durum böyle değildir. Çünkü Keşmirî’nin oldukça önemli edebiyatı mevcuttur. Edebiyatın gelişmişliği hususunda en iyi örnek Sanskrit’tir. Günümüzde hemen hemen elli bin birinin konuştuğu, iki-üç bin sene önce de olasılıkla, göreceli olarak, az bir nüfusun kullandığı Sanskrit dili, öylesine muazzam bir edebiyata sahiptir ki, gelmiş geçmiş tüm Hint dilleri sonraki edebiyatlarını bu dille oluşturulmuş edebiyat üzerine kurmak zorunda kalmışlardır. Ayrıca 16. yüzyılda Batı’nın Sanskrit dilinin varlığından haberdar olmasıyla bu dilin edebiyatının da Avrupa edebiyatının başında bulunduğu, onun öncüsü olduğu görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu