Tarih Kitapları

Akdeniz Işıkları pdf indir

Akdeniz Işıkları pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Akdeniz Işıkları kitabını paylaştık. 112 sayfadan oluşan Akdeniz Işıkları kitabının yazarı ise Mustafa Oral‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Akdeniz Işıkları oku indir. Akdeniz Işıkları pdf indir yandex, Akdeniz Işıkları pdf indir idefix, Akdeniz Işıkları PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Akdeniz Işıkları Pdf indir

Akdeniz Işıkları Kısa Özet

Çocukluğumun belki en garip hâtırası, bu seyahatin sonucudur. Teşrinievvele (Ekim 1916) doğru Antalya’ya doğru gelirken, denizi ilk gördüğümüz yerde, ailece her zaman yaptığımız gibi, arabadan inmiştik. Ben sevincimi göstermek için havaya bir el revolver sıktım. Annemin ölümünü bir türlü unutamayan ve senelerca bize yanında gülmeyi meneden babam, beni tokatladı. Hakkı da vardı. Ben gerçekten, bu yolculukta gördüklerimin, duyduklarımın hepsini, Akdeniz iklimini, denizi görmüştüm…

Ahmet Hamdi Tanpınar

Antalya’nın öteki adıdır Adalya. Torosların arka yüzüdür. Bir nal gibi ana kıtaya yerleşen şehrin, Akdeniz ile aşkıdır adeta. Akdeniz’in antik adı *Deniz*dir yalnızca. Çünkü ‘bilinen dünyanın’ ortasıdır bu deniz. Medeniyetler fışkırmıştır dünyanın dört bir yanına. Antalya tanıklık etmiştir yüzlerce senedir, tüm bu beşeri ilişkilere.

Mustafa Oral, Karadeniz ile Akdeniz içinde mekik dokurken, bu yolculukları, ona Akdeniz ile Antalya’ya karşı karşıya geldirmalı bakma olanağı sağlamış ve Akdeniz ona bir gölün etrafında kurulu bütün köylerin antik birer geçmişi olan komşu kentler demeti imajını vermiştir.

Adalya’yı tarihsel perspektiften inceleyen Akdeniz Işıkları, tarihçiliğin geleneksel işleniş şekiline değişik bir pencere açarak, tarihselliğini ihmal etmeden ama bugünü de, onunla alakalı edebiyat ve mitolojisini inceleyerek konu edinmiş ve başarıyla ele almıştır. Yunan, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izleri Cumhuriyet’e kadar takip edilmiş, bugün Türkiye’nin turizm başkenti olan Antalya için yeni imkanlar da satır aralarında sıralanmıştır. Mustafa Oral, keyifli kalemiyle mikro tarihin örnek bir çalışmasını, çok başarılı bir biçimde derleyip kaleme almıştır. Okurların keyifle izleyeceği bir metin görülmektedirmıştır. Tanpınar’ı meraklandıran bu şehrin, okuru da benzer bir tutkuya taşıyacağını bekliyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu