Tarih Kitapları

Ahıska’da Osmanlı Vakıfları pdf indir

Ahıska’da Osmanlı Vakıfları pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Ahıska’da Osmanlı Vakıfları kitabını paylaştık. 272 sayfadan oluşan Ahıska’da Osmanlı Vakıfları kitabının yazarı ise Bahattin Turgut‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Ahıska’da Osmanlı Vakıfları oku indir. Ahıska’da Osmanlı Vakıfları pdf indir yandex, Ahıska’da Osmanlı Vakıfları pdf indir idefix, Ahıska’da Osmanlı Vakıfları PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Ahıska’da Osmanlı Vakıfları Pdf indir

Ahıska’da Osmanlı Vakıfları Kısa Özet

Kafkasya’nın mühim bölgelerinden birisi olan Ahıska, Osmanlı Devleti’nin serhad şehri olmuştur. Osmanlı hâkimiyeti zamanında bölgede siyasî, sosyal ve kültürel açıdan merkezî bir statü elde etmiştir. Bu zamanda Osmanlı vakıf geleneğine bağlı olarak Ahıska’da İslam medeniyeti ve kültürü büyük gelişme kaydetmiştir. Ahıska’da vakıflar alanında en büyük hizmetleri Ahıskalı devlet adamları yapmıştır. Vakıfların inşa ettiği medeniyetle Ahıska tam bir Osmanlı şehri olmuştur. Ahıska’da vakıflar camiler, medreseler, kütüphaneler, hanlar, çarşılar, hamamlar, çeşmeler kurarak şehri bir eğitim, kültür ve ticaret merkezi haline getirmiştir.

Ahıska’da vakıflar topluma yönelik hizmetlerini, gayrimüslimlerin de istifadesine açık tutarak birlikte yaşama kültürünün gelişmesine vesile olmuştur. Rus işgaliyle Kafkasya’da İslam medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Ahıska’da teşekkül eden vakıf eserler bilinçli bir biçimde yok edilmeye başlanmıştır. Daha sonra Ahıska Türkleri yaşadıkları yurtlarından sürgün edilmekle birlikte Ahıska’da İslam medeniyeti de yok edilmeye çalışılmıştır. Buna rağmen Osmanlı Devleti’nin arşivcilik anlayışı aracılığıyla günümüze kadar ulaşan vakfiyelerle Ahıska’daki İslam medeniyeti ve kültür tarihini belgelemek olabilecekdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu