Tarih Kitapları

Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi pdf indir

Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl türünde çıkarılan Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi kitabını paylaştık. 274 sayfadan oluşan Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi kitabının yazarı ise Tolga Mehmet Aksay‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi oku indir. Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi pdf indir yandex, Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi pdf indir idefix, Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi Pdf indir

Adnan Menderes’in Psikolojik Analizi Kısa Özet

Adnan Menderes’in yaşamı, siyasi yaşamı ve yakın ilişkilerini değişik bir bakış açısı ile ele almaya çalışacağız. Adnan Menderes’in inişli-çıkışlı yaşamına paralel psikolojik yapısındaki aynilik, siyasi tabloya nasıl yansımıştı? Alfred Adler’den yaptığımız şu alıntı aslında bunu belli bir perspektifte anlamamızı, ikircikli düşüncemizin önündeki sisleri dağıtmaya biraz olsun yardımcı olabilir mi? *Saygınlık tutkusu, ruhsal yaşamda bir gerginliğin doğmasına yol açar; bu erginlik sebebiyle insan kuvvetlilük ve üstünlük amacını daha bir açıklıkla gözüne kestirir ve normaldekinden daha yoğun çabalarla söz konusu amaca ulaşmaya çalışır.*

Buradan da anlayabileceğimiz gibi aslında Menderes’in geçmişte yaşadığı acılar, yalnızlık duygusu ilerleyen senelerda kazandığı başarılı çıkışa tekabül ruhundaki derin yaraları sarmaya yetmemiştir. Tek parti zamanından sonra halkın gözünde bir kurtarıcı, savaş senelerının ardından kurulamayan ideal düzen mimarı ve ülkenin bulunduğu ekonomik dar boğazın yaratmış olduğu zilletin demokrasi kılıcı olmaya gelmişti. Hem etrafındakilerle hem ona karşı muhalefet yapanlarla hem de dış politikadaki ilişkilerinde de çetrefilli bir çizgide idi.

Yakın tarihimizde mühim bir rol model olan Menderes kendi zamanında, ülkesinde, değişikliklar yaratmak istemişti. Zaten homojen yapıda yaşanan değişiklikler kendinden sonra gelen siyasal konjonktürü de etkilemiştir. Peki, doğumundan ölümüne kadar geçen zamanda hataları ve sevaplarıyla değerlendirdiğimizde, Adnan Menderes’in bir karakter tahlili yapılabilir mi? Bu soru üzerinden yola çıkarak sığ akıntıda kayığımızı yürütmeye çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu