Tarih Kitapları

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 pdf indir

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitabını paylaştık. 384 sayfadan oluşan Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitabının yazarı ise Mustafa Armağan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 oku indir. Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 pdf indir yandex, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 pdf indir idefix, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 Pdf indir

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 Kısa Özet

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan’ın Kurtlarla Dansı… Kitabı okuyunca dansın bugün de sürdüğini fark edeceksiniz…

Sultan 2. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı *kurtlar*la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850’lerde gündeme gelmişti.

1878’de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye’de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz’e yapıldı darbe, sonra 5. Murad’a. Sanıldı ki, Osmanlı’nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, *Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız* demişti. Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu.

Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale’den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif’in deyişiyle *kıta kapma* oyunu oynayacaktı. *Kızıl Sultan* demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı’nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa’ya. Kansız bulunacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme aracılığıyla Avrupa’nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi hâline gelmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu