Tarih Kitapları

27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı pdf oku indir

27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı kitabını paylaştık. 364 sayfadan oluşan 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı kitabının yazarı ise Şaban İba‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı oku indir. 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı pdf indir yandex, 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı pdf indir idefix, 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı Pdf indir

27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türkiye Solunda Yol Ayrımı Kısa Özet

1960’lı senelerda dünyanın her yerinde yankılanan devrim, demokrasi ve sosyalizm şiarları Türkiye’ye de yansıdı. Gelişen antiemperyalist ve antifaşist mücadele ilkin toplumun en aydın kesimi olan üniversite gençliğinde ve sonra da işçi sınıfı ve emekçi yığınlarda yankı buldu. Kitlelerin kendiliğinden gelişen ekonomik ve demokratik mücadeleleri öte yandan popülist reflekslere yol açarken, öte yandan da sosyalizm ile işçi sınıfı hareketinin birbirinden ayrı ve kopuk gelişmesine yol açtı.

Bu zamanda, devrimci ve demokratik canlanma iki ayrı kulvarda gelişti. Biri, asker-sivil aydın hareketinin ideolojik ve siyasal kulvarı olan Yön Dergisi, ikincisi de, tamamen işçi ve sendika önderleri aracılığıyla kurulan Türkiye İşçi Partisi’ydi. Yaklaşık 10 yıllık bir tarihsel sürecin en etkili siyasal akımları hâline gelen bu iki hareket, hem birbirlerinden etkilenerek hem de kendi içlerinde ayrışarak dönemin sonunda rollerini bitirdi. Eski kuşak önderlerin çekingen ve ürkek *legalite uğruna mücadele* metotları ile yasal sınırlar içine hapsetmeye çalıştıkları sol ve sosyalist hareket, yeni, genç ve dinamik önderlerin çabalarıyla yeni bir sürece evrildi.

Sınıflar mücadelesinin yükselerek keskin şekillere büründüğü bu sürede Türkiye tarihinin büyük hadiseleri ve ilkleri yaşandı. 1965-1971 senelerı sol ve sosyalist hareketin devrimci atılım dönemi oldu. Siyasal ve toplumsal süreci radikal tarzda etkileyen devrimci dinamikler bu sürede yaşandı. Devrimci gençlik, işçi sınıfı ve köylü hareketlerinin yükselişi dönemin kişiliğini tespit etti.

Kitap, 27 Mayıs’tan 12 Mart’a kadar 10 yıllık tarihsel sürecin bütün aşamalarıyla bütünlüklü bir panoramasını çiziyor ve dönemin sonuna gelindiğinde, sol ve sosyalist hareketin en mühim ideolojik ve siyasal kopuşunu, başka bir deyişle tarihsel bir Yol Ayrımı’na vurgu yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu