Tarih Kitapları

1945 Türkiye-SSCB İlişkileri pdf oku indir

1945 Türkiye-SSCB İlişkileri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları türünde çıkarılan 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri kitabını paylaştık. 224 sayfadan oluşan 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri kitabının yazarı ise Hazal Yalın‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri oku indir. 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri pdf indir yandex, 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri pdf indir idefix, 1945 Türkiye-SSCB İlişkileri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

1945 Türkiye-SSCB İlişkileri Pdf indir

1945 Türkiye-SSCB İlişkileri Kısa Özet

1945 yılı, hem Türkiye-SSCB ilişkileri hem de Türkiye-ABD ilişkileri yönünden çok mühim bir senedir. Türkiye 1945’te kapsamlı bir biçimde Batı’ya yönelmeye başlamıştır. Lakin 1945’in izleri 1939’dan başlayarak II. Dünya Savaşı senelerı boyunca görülmektedir.

Elinizdeki kitap, bu büyük dönüşümün en mühim gerekçesi olarak savunulan SSCB’nin Türkiye’den üs ve toprak talep etmesi konusunu derinlemesine incelemektedir. Üstelik şimdiye kadarki yapılanlardan farklı olarak, Türk, Amerikan ve İngiliz belgeleri dışında, Rusya arşivlerinden fazla mühim belgeleri de inceleyerek…

SSCB’nin sonradan hata olarak gördüğü üs ve toprak talebinin nedenleri, Ankara’nın II. Dünya Savaşı senelerında izlediği politikanın bu talepteki etkisi, ABD ve İngiltere’nin tutumu, bazı Türk yetkililerin talebi Batı’ya yönelmenin bir gerekçesi yapmak üzere bi hayli fazla köpürtmesi, yoğun bir antikomünist kampanya yürütmesi vb. konular, Hazal Yalın aracılığıyla doğrudan birinci kaynaklar esas alınarak analiz ediliyor.

Kitap, 1945 yılına odaklansa da, bunun bunun yanında hem II. Dünya Savaşı’nı hem de Soğuk Savaş’ın ön çarpışmalarını incelediği için, mühim bir kaynak olma özelliğindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu