Tarih Kitapları

1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu pdf indir

1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu pdf indir, kitap özetleri sitemizde Yakın Tarih Kitapları türünde çıkarılan 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu kitabını paylaştık. 128 sayfadan oluşan 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu kitabının yazarı ise G. Wyman Bury‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu oku indir. 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu pdf indir yandex, 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu pdf indir idefix, 1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu Pdf indir

1. Dünya Savaşı’ndan Ortadoğu Projesi’ne İslam İmparatorluğu Kısa Özet

Büyük İslam İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul olacaksa, gündemdeki Ortadoğu Projesi sizce nerededir?
Nedir Pan-İslam yahut İslam Birliği?
Sultan II. Abdülhamit aracılığıyla kurumsallaştırılmış, fakat Almanlar aracılığıyla I. Dünya Savaşı’nda sahneye konmuş politik bir plandır. Müslüman halkların kendi kültür ve kaynaklarını sömüren yabancılara gösterdiği protestodur.
Pan-İslam; isminden anlaşılacağı üzere dünya çapındaki tüm Müslüman halkları, ırklarına bakılmaksızın İslam şemsiyesi altında toplama hareketidir.
I. Dünya Savaşı ardından İngilizler bu planı kendi çıkarlarına göre uygulamaya koymak istemişlerdir.
Dicle ve Fırat nehirlerinden Kudüs’e, Hint Okyanusu’ndan Akdeniz’e kadar yayılan alanda Büyük Arap İmparatorluğu kurulacak, bu imparatorluğun başkenti de Kahire olacaktır. Mısır Hıdivi de *Halife* unvanı taşıyacaktır.
Peki bu Büyük Arap İmparatorluğu’nun hâkimi ve koruyucusu kim olacaktır?
Tabii ki İngiltere…
İşler böyle planlandığı halde ortadaki Türk faktörü yabana atılır gibi değildir.
İngilizlere göre Türkler, ırk, huy ve felsefeleri yönünden Arapları rahatça yönetebilecek yapıya sahiptirler. Tüm eksiklerine rağmen bir Türk, bu coğrafyada karşı karşıya geldiğı yerel problemleri kendisi için kabul etmeyeceği metotlarla de olsa çözmeyi bilir ve her zaman kesin sonuca ulaşır.
İslam coğrafyasını tek bir merkezden kontrol etmeyi öngören bu planda; İngiltere’nin yerine Amerika Birleşik Devletleri’ni, Arap İmparatorluğu yerine İslam İmparatorluğu’nu, Kahire’nin yerine de başkent olarak İstanbul’u koyarsanız bugün gündemdeki Büyük Ortadoğu Projesi’ni bulursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu